Rak jelita grubego – jak się przed nim uchronić?
Rak jelita grubego zalicza się do tej grupy nowotworów, którym możemy z powodzeniem zapobiegać. Oczywiście, nie mamy wpływu na takie czynniki ryzyka jak: podeszły wiek, predyspozycje genetyczne czy historia rodzinna, ale na większość innych czynników, dotyczący stylu życia już tak. Oto co możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego.
Nie bójmy się badań
Regularne badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy są najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed chorobą. Właściwe badanie może wcześnie wykryć nowotwór, kiedy jest on najbardziej uleczalny, ale także pomóc w zapobieganiu chorobie poprzez znalezienie nieprawidłowych wzrostów zwanych polipami, które mogą przekształcić się w raka. Większość osób powinna rozpocząć badania przesiewowe w wieku 50 lat, chociaż niektórzy zalecają, by zacząć wcześniej, nawet po 40. roku życia. Dotyczy to głównie osób, u których w rodzinie występował już ten rodzaj nowotworu. Warto porozmawiać z lekarzem, czy w naszym przypadku wcześniejsze badania profilaktyczne są wskazane.
Rak w roku warto wykonywać test na krew utajoną w kale, a co kilka lat (lub wtedy, gdy są wskazania) kolonoskopię. Jeśli w badaniu pojawią się nieprawidłowości, zlecone zostaną kolejne badania.
Rak jelita grubego – codzienna profilaktyka
-
Zacznij zdrowo się odżywiać. Sięgnij po warzywa i owoce – te bogate w błonnik pokarmy oczyszczają jelita z toksycznych odpadów i promują zdrowe wypróżnienia. Niektóre z tych pokarmów również zmniejszają stan zapalny, ponieważ są bogate w antyoksydanty, wymiatające wolne rodniki.
-
Ćwicz regularnie. Z wyjątkiem palenia, nic innego nie zwiększa ogólnego ryzyka zachorowania na raka okrężnicy jak nadwaga i otyłość. Większe jest także ryzyko przedwczesnego zgonu z powodu innych chorób, wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej, jak miażdżyca, cukrzyca czy niewydolność serca. Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania zdrowej wagi, zwalczania stanów zapalnych i usuwania toksyn. Dodatkowo wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż żadna. Nawet codzienne, 30-minutowe spacery potrafią wiele zdziałać.
-
Pożegnaj papierosy. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko każdego rodzaju raka, w tym raka okrężnicy i odbytnicy. Jeśli palisz, rzucenie palenia ma realne korzyści, które zaczynają się wkrótce po twoim ostatnim papierosie.
-
Ogranicz spożycie alkoholu. Nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.